
Predsednik SDS Janez Janša ocenjuje, da politična dinamika leto pred volitvami, ki jo zaznamujejo povezovanje na obeh polih in ugibanja o aktivaciji evropskega poslanca Vladimirja Prebiliča, ni presenetljiva. Kot je poudaril, pa je znano, kakšni so bili doslej njeni izkupički. "Velikokrat ni bilo kaj veliko iz tega," je poudaril Janša in dodal, da je "upanje dovoljeno vsakomur".
Na političnem parketu je slabo leto pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami namreč že precej pestro. V torek sta koalicijska Levica in zunajparlamentarna Vesna podpisali namero o sodelovanju na prihodnjih parlamentarnih volitvah, združitev pa so napovedali Demokrati Anžeta Logarja in izvenparlamentarna stranka Konkretno, naslednica nekdanje SMC.
V zadnjih mesecih je nastalo tudi nekaj novih političnih strank, že dalj časa pa se vrstijo ugibanja o še eni, ki bi jo ustanovil evropski poslanec Vladimir Prebilič. Ta naj bi po napovedih svojo odločitev javnosti sporočil v ponedeljek.
Na aktualno politično dogajanje se je danes odzval tudi predsednik SDS Janez Janša. "Nekdanji predsednik je to enkrat komentiral z besedami, da če daš skupaj več revščine, še ne dobiš bogastva. Seveda pa je upanje dovoljeno vsakomur," je dejal Janša.

Janša: S tem nimamo problemov, bomo pač počakali
Predsednik SDS je v zvezi s tako imenovanimi novimi obrazi v politiki spomnil tudi na besede bivšega predsednika DeSUS in večkratnega ministra Karla Erjavca, da je "nov obraz nova napaka". Sam sicer ocenjuje, da temu ni nujno tako, saj je normalno, da se v politiki pojavljajo novi obrazi.
Večja težava pa je po Janševem mnenju pomanjkanje izkušenj. "Velika napaka je, da če nekdo pride iz nekega podjetja ali občine, čez noč postane predsednik vlade in misli, da vse ve in vse zna." Kot je dejal, je sam, preden je prvič postal premier, že imel izkušnje z ministrskega položaja in funkcije podpredsednika vlade, a ga je bilo kljub temu še vedno zelo strah, kako bo to zmogel.

Kot je dejal, je vodenje države najbolj kompleksna stvar v državi, človek pa se s tem znanjem ne rodi. "Vsak dan je treba sprejemati odločitve. Če nimaš zgodovine in izkušenj, se dogaja to, kar se nam v Sloveniji dogaja v času Mira Cerarja, Marjana Šarca in Roberta Goloba," je dejal Janša.
Če si volivci to želijo v prihodnjih štirih letih, po Janševih navedbah v SDS s tem nimajo problemov. "Mi nismo stranka za en mandat, bomo pač počakali," je dodal predsednik SDS.
Janša: Hamas je žrtvoval lasten narod, da je naredil uslugo Putinu in Iranu
Janša je komentiral tudi napete razmere na Bližnjem vzhodu, kjer se nadaljuje obstreljevanje med Izraelom in Iranom. Po njegovem mnenju situacija še ni tako zaskrbljujoča, da bi lahko govorili o začetku tretje svetovne vojne: "Tukaj imamo dva igralca, ki lahko posežeta v konflikt. Ne zgolj tako, da se bo končal, ampak da se bo vzpostavilo neko stanje, ko se ne bomo vsako leto bali, da se bo ta spor znova obnovil. To sta ZDA in Kitajska."
Predsednik SDS je izrazil prepričanje, da se na Bližnjem vzhodu lahko vzpostavi stanje, ki ne bo zgolj "nadaljevanje oboroženega konflikta z drugimi sredstvi". Ko gre za vojno v Gazi, pa je Janša dejal, da je "akcija" Izraela v palestinski enklavi odgovor na teroristični napad Hamasa 7. oktobra 2023 v Izraelu. Ob tem je dodal, da za mir in spravo med Izraelci in Palestinci ni možnosti, dokler je oblast v Gazi v rokah Hamasa: "Rešitev dveh držav v tej generaciji nima nobenih možnosti."
Kot je poudaril, bodo po zaslugi Hamasa največjo ceno v tem spopadu plačali Palestinci: "Tisti, ki so organizirali napad Hamasa na Izrael, so to vedeli. Vedeli so, da bo Izrael reagiral in da nobena arabska država ne bo sprejela nobenega begunca iz Gaze."
Vodstvo Hamasa je po njegovih besedah "žrtvovalo" lasten narod, da je naredilo uslugo ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu in Iranu, morda tudi Kitajski. "Motiva za to, da se je Hamasu pomagalo pripraviti ta gnusen teroristični napad na Izrael, v Iranu ni potrebno iskati z lučjo pri belem dnevu," je še dodal Janša.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje